Fotoğraf Turistik Seyahat

Didgori Savaşı Meydanı /Gürcistan ( 10 Haziran 2015 )

6 yıl önce | okunma

 

 

 

 

Gürcistan seyahatimizde dağ yollarından  ilerlerken entresan bir  anıtına denk geldik.Tarihte Didigori yada Didgori Muhaberesi olarak bilinen savaş sonrasında Gürcülerin yaptığı bir anıt.

gurcu(1)

 

Büyük Selçuklu Devleti ile Gürcü Krallığı arasında 12 Ağustos 1211 tarihinde gerçekleşen savaşta Gürcüler savaşı kazanarak Müslüman türk devletinin bu bölgelerde ilerlemesini durdurmuş.

gurcu(6)

 

Gürcülerin Mucizevi Zafer olarak adlandırdığı savaşta Selçuklu tarafının 400.000-500.00 0 askeri olduğu gürcü tarafının ise 40.000 askeri olduğu rivayet ediliyor.3 saat süren savaşın Gürcü Kralı 4.David’in askeri dehası sonunda kazanıldığı anlatılır.

gurcu(11)

 

3 gün dağlarda süren yolculuk sonrasında  ormanlık alandan çıkıp bir anda karşımızda devasa demir kılıçları görmek ilginç anı oldu.Savaşın yapıldığı meydanı 5-6 metrelik devasa kılıçlar ile donatmışlar.Yerleşimden uzak bir bölgede olan anıtta her yıl Eylül ayında festival yapılıyor.

gurcu(12)

 

Tabi bu tarih kitaplarının yazdıkları gezide tanıdığımız Azeri bir çoban ise savaşı Gürcülerin Selçuklu Ordusunu oluşturan koalisyon güçlerinin arasını açarak kendi aralarında çatışmaya düşürdüğü bu sebeple zayıflayan Selçuklu Ordusunun yenildiği şeklinde de anlatmıştır.

gurcu(16)

 

Neticede dağın başında yapılan ve hala tertemiz korunan bir anıt , bizim sokak hurdacıları buraya uğramamış diye de şakalaşmadık değil.

Anıt Koordinat :   41 45’ 35’’ N ve 44 30’ 21’’ E  Tiflis Kırsalı / Gürcistan

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir