Offroad

Bolu Yedigöller Milli Parkı ( 26-27 Eylül 2018 )

3 yıl önce | okunma

Türkiye’nin en fazla ilgi gören doğa lokasyonlarından biridir Bolu Yedigöller Milli Parkı.

Bolu ili sınırları içinde yer alan Yedigöller Milli Parkında heyelan sonucu oluşan yedi adet gölün bulunduğu müthiş bir orman.

Bolu merkezden asfalt yolu ile 42 km sonra Yedigöller Milli Parkına varılır.Motosikletler içinde yolu oldukça düzgündür.Giriş elbette ücretli tabi konaklamada.
Çadır için konaklama 39 tl , ama çadır alanları benim gittiğim dönemde oldukça çamurluydu.Ama bölgede yer alan özel işletmelere ait bungalov evlerde de konaklamak mümkün.Tabi geceliği 400 tl ödemek kaydı ile.

Yedigöllere çıkarken yol kenarında tezgah açmış köylülerden yöresel ürünler almak mümkün.
Bölgede birçok doğaseveri görebilirsiniz , Türkiye’de doğaseverlerin yaz kış oldukça ilgi gösterdiği bir milli park Yedigöller.Gezmek için en ideal zaman Nisan Kasım ayları denilse de bana göre en güzel zaman yaprakların kızıla döndüğü ve eşsiz fotoğrafların çekildiği sonbahar ayları.

Tabi bölge ormanlık olunca birçok yürüyüş rotası barındırıyor içinde .
Sazlıgöl, Naringöl,İncegöl,Küçükgöl,Deringöl,Büyükgöl ve Seringöl isimlerinde oluşan göllerde balık görmekte mümkün.Tabi avlanmak ve yüzmek yasak.

Bölgede kamp alanlarında ki variller haricinde ateş yapmak kesinlikle yasak .
Yedi adet göl ve yürüyüş parkurlarından sonra Mengen yolundan Yoğunpelit yönüne sola saparak Yoğunpelit Şelalesine gitmek mümkün.
Yoğunpelit şelalesine kadar arabayla dağ yollarından gitmek mümkün ama bu araç kesinlikle bir arazi aracı olmalı.

Yoğunpelit şelalesine giderken arabanızı park ettikten sonra patika bir yolda biraz yürümek gerekiyor.Kaybolmak mümkün , şelalenin üst kesimlerine tırmandığınızda eski bir su değirmeni harabesi de görmek mümkün.

Yoğunpelit Şelalesinden sonra Karakaş köyü istikametinde ilerlerseniz bir süre sonra Saklıkent Şelalesi tabelalarını görürsünüz.Taş ocağına giden kamyonların arasından şelaleye oldukça geniş ama bir o kadarda tozlu bir yoldan gidebilirsiniz.

Saklıkent Şelalesinin olduğu yerde güzel piknik alanları yapılmış.Tabi mevsim kurak zamanı denk geldiği için şelalenin suyu oldukça azdı.Muhtemelen mayıs aylarında gürül gürül akan bir şelaledir.
Saklıkent şelalesinden düzce istikametine giderken Kırıkköyü yoluna sola doğru ilerlerseniz orman içi yollardan ilerleyerek Dişbudak Anıt Ağacının olduğu yere gelirsiniz.

Buradan da devam ederseniz Göynük Çukurundan tekrar Yedigöller yoluna çıkarsınız.Böylece Yedigöller Milli parkını gölleriyle ve şelaleleriyle gezmiş olursunuz.
Milli parkta hava her an değişebiliyor.Özellikle yüksek kesimlerinde sis olay çok yaşanıyor.Fotoğraf çekmek için ideal anı her zaman yakalamak mümkün olmuyor.

Yedigöller Milli Parkında izinsiz bir etkinlik yapmak yasak .Bunun için önce Bolu Valiliğinden sonrada Milli Parklar Müdürlüğünden izin almanız gerekebilir.Tabi günübirlik ziyaretler hariç.
Yedigöller Milli Parkından Mengen üzerinde de çıkış yapabilirsiniz.Yol bazı bölümlerde toprak ama yol güzel.

Kısaca Yedigöller Milli Parkı tabiat anlamında görülmesi gereken bir lokasyon , ancak zamanında yapılan yanlış işler yüzünden çok özgür hareket edemiyorsunuz.Herşey kurallara tabi konaklamanız , ateş yakmanız , vs vs vs tabi bunlara sebep yine bizleriz yani insanoğlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir