Turistik Seyahat

Çıldır Gölü ve Şeytan Kalesi ( 9 Şubat 2019 )

2 yıl önce | okunma

Kars ilinin en güzel ve tarihi yerlerinden biri olan Sarıkamış İlçesi sadece Osmanlı-Rus Harbi esnasında kaybedilen 90.000 şehit ile değil kış turizmi ile oldukça turist çeken bir yer.Kars merkezde kalmaya yer bulamadığımızdan bizde konaklamak için daha öncede kaldığımız Sarıkamış Alpina Konaklarına gittik.

Tabi Kars’a gidipte Kaz Tirit’i yemeden olmadan , Sarıkamışa gitmeden aç karınlarımızı Kars Kaz evinde doyurduk.Bize biraz tuzlu gelsede oldukça rağbet gören ve müşteri bol olan bir yer ,rezervasyonsuz masa bulmak pek mümkün değil.

Bu sefer ki ziyaretimizin takvimi kısıtlı olduğu için bölgenin kış sezonunda donarak ilginç bir doğa harikası haline gelen Çıldır Gölü’nü gezmekle başladık.

Ardahan ve Kars illerine komşu olan göl 123 kilometrekare ile Doğu Anadolu bölgesinin en büyük gölüdür.Rakımı 1959 metre olan gölün en derin yeride 42 metredir.

Kars merkezden gidildiğinde 70 km olan göle bir saatte gidilebilir.Oldukça büyük bir göl olduğu için etrafını tamamıyle gezmek uzun bir zaman alıyor.

Kışın donan göl üzerinde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte.Bir otomotiv firması da kışın 4×4 çekiş özellikli araçlarını müşterilerine donmuş göl üzerinde test ettirdiği tanıtım etkinlikleri oluyor.

Yerel halk içinde donmuş göl iyi bir gelir kaynağı olmaya başlamış.

Buzla kaplı göl üstünde atlı kızaklar, at ve kar motosikleti kiralanıp gezinti yapılabiliyor.

Şansınız varsa donan gölün testere ile kesilip atılan ağlarından sazan balığı yakalanmasını da görebilirsiniz.Avlanan balıkları Atalay’ın Balık Lokantasında afiyetle yiyebilirsiniz.

Son yıllarda göl kenarında yapılan otel ve bungalov evler ile göl manzaralı konaklamak mümkün.

Çıldır gölüne yakın olan Çıldır İlçesinde bir vadide yer alan Şeytan Kalesi kesinlikle görülmesi gereken bir tarihi yapı.

Kale derin bir vadi olan Karaçay Kanyonunun sivri tepelerinden birine kurulmuş ama içini gezmek mümkün değil.Yaya yolu olarak yakınına kadar gidebiliyorsunuz ama araç ile gitmek mümkün değil.

Kimler tarafından yapıldığı kesin bilinmiyor.Ama bölgede yer alan diğer kalelerden çok farklı bir mimarisi var.Urartular tarafından yapıldığına dair söylentiler var.

Gizli bir geçitin bulunduğu kale de kötü ruhların hatta şeytanın yaşadığına dair efsaneler anlatılmakta.

Benzer 2 tanesinde Gürcistan’da bulunduğu söylenen kale ,Gürcistan kralının çok sevdiği ama hastalıktan ölen kıza adına yaptırdığı , kızı ölünce de hazinesi ile bu 3 kaleden birine gizlice gömdürdüğünü anlatılır.Efsaneye göre ölen askerlerinde sonradan kimse bilmesin diye öldürüldüğü kale de birçok defineci zaten ortalığı talan etmiş.

Ürkütücü bir görüntüsü olan kaleyi gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir