Tümü Turistik Seyahat

Cunda Adası ( 31 Mayıs 2018 )

3 yıl önce | okunma

Cunda Adası diğer adıyla Alibey Adası Ege Bölgesi’nde Balıkesir  Ayvalık hattı üzerinde Ayvalık’ın Adası olarak da bilinen güzel bir ege adası.Ada olmasına rağmen herhangi deniz araçı olmadan ada merkezine ulaşmak mümkün.hatta adayı anakaraya bağlayan köprülerden birinin üzerinde Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü diye de bir pano görmek mümkün.

Alibey ismi milli mücadele yıllarından Yunanlılara karşı koyan birliğin komutanı Yarbay Ali’den gelmekte.

 

Cunda Adası sahilleri ile meşhur adanın her yerinde denize girilebilecek kalitede sahili ve plajı olan bir yer. Tabii ki ada merkezinde liman içerisinde güzel cafeler ve balık restoranları var.Gün içerisinde buradan faydalanmak mümkün.

 

 

Ada’da gezilecek yerlerin başında Taksiyarhis Kilisesi geliyor, şimdiki adıyla Rahmi Koç Müzesi, oyuncak müzesi olarak kullanılıyor Eski Rum Ortodoks cemaati tarafından 1873 yılında Kilise olarak inşa edilmiş daha sonra çeşitli yıkımlar geçirmiş tekrar 2011 yılında Rahmi Koç Koç grubu tarafından restore ettirilerek müze olarak kullanma açılmış.Müzede tarihi oyuncaklar  yanı sıra denize dair bazı ölçüm cihazlarını ve deniz ekipmanlarını görmek mümkün bahçesinde oturup bir kahve içmekte ayrı bir keyif.

 

Taksiyarhis Kilisesinden sonra gezilecek olan diğer bir yerde Aşıklar Tepesinde yer alan Agios Yannis Kilisesi.Kütüpkanesi ve değerli kitapları ile bilinen kilise yıkılıp harap olduktan sonra Rahmi Koç Tarafından restore edilmiş.Necdet  ve Sevim Kent tarafından bağışlanan kitaplar sayesinden tekrar kütüphane olarak kullanılmaya başlanmış ve Sevim Necdet Kent Kitaplığı adını almış, kitapların yanı sıra kiliseye dair resimlerde görmek mümkün. şehre  hakim bir konumda olduğu için güzel bir bahçesi ve kafeteryası var oturduğunuz yerden  adayı izlemek mümkün

 

Ada da yer alan tarihi yerler özel vakıfların himayesinde olduğu için gezilecek saatler ve günler değişkenlik gösterebiliyor ,önceden araştırılmasında fayda var.

 

 adada gezilecek olan yerlerden bir tanesi de patrisya koyu.aracınızla gidebileceğiniz gibi konaklanılan otellerin servisleriyle de  gitmek mümkün denize girmek için ideal ,koylarda plajlar mevcut ama yolu çok iyi değil.

 

Adada eski taş evler restore edilerek konaklama amaçlı otel ve pansiyon haline getirilmiş.Eski evlerin arasından taş döşeli yollardan ilerleyerek adayı gezmek ve oralarda deniz esintisini koklamak çok güzel.

Sokakları çiçeklerle süslenmiş ve evlerin bahçelerinde mis gibi çiçekler olan bir ada Cunda adası.Tatilini sessiz sakin ve huzur içerisinde geçirmek isteyenler için ideal bir yer.

Tabi ki sezonunda oldukça da kalabalık olan bir turizm bölgesi.Sezonda sakinliği bulmak mümkün değil.İdeal zamanı sezon dışında kalan bahar ve kış ayları

Cunda adası son zamanlarda popüler olan bir turizm bölgesi , adanın her yıl düzenli ziyaretçileri var, otellerde yer bulmak için çok önceden bağlantı yapmak gerekiyor.

Akşamları adanın meydanına yakın konumda olan Bi Cunda Kafesinde oturup kahvenizi yudumlarken ,geçenleri izlemek , sakin limanı ve dalgaları dinlemek çok huzur verici.

Tabi hazır gelmişken bir balık rakı yapalım derseniz Salih’in Yerine gidin derim.

Ada Türkiye’nin sayılı zenginlerininde tatil için sık ziyaret ettikleri bir yer.O yüzden fiyatlar biraz astronomik ama değer mi o huzuru yaşamak için değer.İnsanları sohbete açık sizinle kırk yıllık dost gibi hemen kaynaşabiliyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir