Turistik Seyahat

Doğu Ekspresi ( 8-9 Şubat 2019 )

2 yıl önce | okunma

İlkini 1999 yılında Ankara -Sarıkamış olarak 32 saatte yapmıştım.Tabi o zamanlar bu kadar popüler değildi.Son yıllarda medyanında etkisi ile artan şöhreti sayesinde tekrar gezmek iyi olurdu.Bakalım değişen birşeyler varmıydı.
Yıl 2019 aradan tam 20 yıl geçmiş ve yine yeniden Doğu Expresi

Ankara tren garına girince hissediyorsunuz telaşı ve koşturmayı , farklı yaş gruplarına sahip onlarca heyecanlı koşturan insan.Pek çoğu egzotik bir hava verilen tren önünde foto çektirme derdinde bir kısmıda trende bulamam diye kantin önünde eksik giderme derdinde.

Saat 18.30 ‘da tren düdüğünün duyulması başladı yolculuğumuz.Ankara’da hava yavaş yavaş kararmaya yağmur atıştırmaya başlamıştı.Akşam trafiği başlamış insanlar arabaları ile koşuşturuyordu.
Tren yavaş yavaş raylardan süzülürken kompartımanlar arası sohbetler ve tanışmalar da başlamıştı.Yaş skalası oldukça genişti.1 yaşından 75 yaşına kadar bir aralık söz konusuydu ortak olan tek şey yolculuğun heyecanıydı.

İsviçre çakımın ilk defa bu kadar işe yaradığına tanık oldum , tirbişonu elden ele tüm vagonu dolaşıyordu.Herkes yanına içecek birşeyler almıştı ama açacak bir tek bende çıktı.
Hava iyice zifiri karanlık olunca kompartımanlar arası sohbetler de artmaya başladı.Sadece geçilen şehirlerin ışıkları aydınlatıyordu dışarısını.
Neşeli bir hava vardı trende özellikle üniversiteli gençler oldukça hazırlıklı gelmişlerdi, kompartımanlarını çok güzel süsleyenler ,pijama partisi yapanlar , enfes yemekler pişirenler , 3.şişe şaraplarını içenler vs vs vs , herkesin eğlenmek üzerine kurulu bir planı vardı.
Bizim ekipte enfes yemeklerinden dolayı en çok ziyaret edilen yer oldu.Kampçılıktan deneyimli olarak gittiğimiz için kompartıman lokanta gibi işliyordu , tatlısından tuzlusuna , yemeğinden meyvesine herşey vardı elimizin altında.Acıkan soluğu yanımızda alıyordu.

Gece görevliler yastık yorganları poşetler içince dağıtınca temiz temiz serdik ranzalarımıza, yataklar kuş tüyü olmasa da bize yumuşacık geldi.Belki de hayatımın en zevkli uykularından birini yaşadım.
Sabahın ilk ışıkları ile dışarıyı izlemeye başladım yatağımdan , genişçe bir ovadan geçiyorduk hafif hafif kar görünmeye başlamıştı.Tren nehir kenarından ilerlemeye devam ederken geçilen tüneller dağ yamaçları ilginç hal almaya başlamıştı.Bir aydınlık bir karanlık ilermeye devam ediyorduk.

Normalde bir aksilik olmazsa 24 saatte Kars’da olacaktık , yolculuğumuzun Erzincan’dan sonrasında karşı taraftan gelen treni beklediğimiz için seyahatimiz biraz daha uzun olacaktı.Hava oldukça güzel ve güneşliydi.Kış ayında kısa kollu tişörtlerle geziyorduk istasyonlarda

Trende herşey yolunda gibiydi ama bizim yolculuklar acil müdahelesiz olmazdı .Yolculardan biri istasyonun birinde raylarda gezerken düşüp ayağını yaralamıştı.Koskaca trende bilin bakalım ilkyardım için kimi buldular tabi ki beni ; çekim gücü herhalde
Biraz pansuman biraz fiziki muayene derken yaralımızda hayati bir şey olmadığına kanaat getirince yolculuğuna izin verdim.:))))

Trende restorant bölümü de olduğu için aslında dışarıdan yiyecek getirmeye gerek kalmıyor, her zevke uygun yemek var.Sadece alkol yok .
Tek sıkıntı tuvaletler idi , o da kullanmayla alakalı , birileri pis bırakınca geriside pis olarak geliyor , görevlilere kabahat bulmak yanlış olur , kullananlar temiz bıraksa sıkıntı olmayacak.
Yolculuğumuz 26.saatinde Erzurum’daydık.Tabi burada görevliler vasıtası ile getirtilen cağ kebabı sayesinde açlıklar giderildi.Yetmeyenler tren garında pişirilen cağ kebaplarından takviye aldılar.
Yaklaşık 29 saat sonunda Kars Garına ayak bastık.hava oldukça soğuktu ve kar vardı.
1999 yılından 2019 yılına değişen pek bir şey yoktu Doğu Expresinde.İlkinde bütün yolculuğu neredeyse tek başıma bitirmiştim bunda ise adım atmaya yer yoktu.Konfor ikisinde de aynıydı.Eskisinde alkol servisi de vardı.32 saat sonunda kafam güzel şekilde inmiştim Sarıkamışa.

Doğu expresini cazip kılan içinde ki insanlar ve sohbetlerdi.Çünkü herkes güzel hatıralar edinmek için gelmişti iletişim kurmak ve güzel dostluklar edinmek için idealdi.Yolculuğun büyük kısmı hava karanlığında geçtiği için manzara açısından çok zevkli değil.Raylar dağ yamaçlarından geçtiği için çoğu yerde duvarlara 1 metre yakında gidiyorsunuz manzaranızda koca bir kaya kütlesi oluyor.Ortamınız güzelze zaten kimsede manzarayla ilgilenmiyor.

Doğu Ekspresini Ankara-Kars ve Kars-Ankara gidiş dönüş yapanlarda mevcut ama bana göre 24×2 = 48 saatlik bir yolculuğa değmez.En güzeli trenle gidip 2-3 gün Kars ve civarını gezip uçakla geri dönmek .

Tavsiyem yanınızda ıslak mendili bol bol bulundurmanız başka birşeye ihtiyacınız kalmıyor, ihtiyacınız olanı komşu kompartımandan alabilirsiniz böylece komşuluklarda başlamış oluyor.
Her yaştan insanın ilgi duyduğu bir yolculuk Doğu Ekspresi.Biletler turizm firmalarının eline geçtiği için şikayetler oldukça fazla.Umarım en kısa zamanda düzelir , değişir seyahat deneyimi yaşamak isteyenler için ilginç bir deneyim olabilir , ya ekibiniz iyi olacak ya da çeneniz kuvvetli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir