81 AY 81 İL Tümü

ESKİŞEHİR

1 ay önce | okunma

Eskişehir ; gerek üniversite öğrencilerinin çokluğunun verdiği yüksek enerji  gerek belediye başkanının çalışkanlığı ile görenleri hayrete düşüren parkları ve müzeleri ile oldukça zevkli bir İç Anadolu ili


 

 

 

 

 

 


Osmangazi Üniversitesi , Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinin olması sebebiyle tam bir öğrenci kenti , gerek gündüz sokaklarında gerek akşam eğlence mekanlarında bolca üniversite gençlerini görmek mümkün ve onların yansıttığı güzel pozitif enerjiyi de.

 

 

 

 

 

 

 


Şehir ortasından geçen Porsuk çayından ikiye bölünmüş durumda ama bu şehre güzel bir hava vermiş , çünkü nehir üzerinde yapılan tekne ve sandal gezileri ile şehrin havasını solumak mümkün.Ayrıca çay kenarına yapılan dinlenme tesisleri ve parklar da şehre ayrı bir hava katmakta.

 

 

 

 

 

 

 

 


Şehrin ilk kurulum mahallelerinden biri olan Odunpazarında eski restore edilmiş evleri ve müzeleri ve kültürel değerleri görmek mümkün.

Günümüze kadar Frigya ,Bizans,Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu devirlerini yaşayan şehir bu medeniyetlerden kalma tarihi eserlere de sahip.Eski dönemlerde ki adı Dorylaion

2013  yılında Unesco tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti ve Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanlarını alan bir şehrimiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurşunlu Cami ve Külliyesi Odunpazarı semtinde yer almaktadır. Tarihi Odunpazarı Evleri’nin yanında bulunan külliye ve tarihi evler adeta birbirini tamamlar.

Kurşunlu Külliyesi, 16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait bir eserdir. Osmanlı Devleti vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yapılmıştır.Kurşunlu Külliyesi’nin mimarı muhtemelen, Mimar Sinan’dan önce mimarbaşı olan, Acem Ali’dir. Gerçek adı Alaeddin Ali Bey olan Acem Ali (Acem Alisi ya da Esir Ali diye de bilinir) klasik Osmanlı mimarlığında adı bilinen ilk mimarbaşıdır

Külliye; cami, şadırvan, zaviye (küçük tekke), talimhane, harem, imaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaraydan oluşmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 


Eskişehir mübadele dönemlerinde Balkan ve Kafkas göçmenlere ev sahipliği yapmış bir şehrimiz o yüzden onlarında mutfak lezzetleri şehrin yaşamına yansımış.Şehirde turistlerin en çok ilgisini çeken çibörek . Tatarca Çi = lezzetli anlamına gelen bir kelimeden üretilen çibörek Eskişehire özgü bir hamur işi.

Odunpazarı semtini gezerken çibörek yapan işletmelere uğrayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 


Odunpazarı semti şehrin eski yerleşimi ve burada eski restore edilmiş tarihi konakları ve evleri görmek mümkün.

Evlerin yanısıra Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi , Çağdaş Sanatlar Müzesi , Atlıhan Çarşı , Cam Sanatları Müzesi de Odunpazarı semtinde yer almakta.

 

 

 

 

 

 

 

 


Şehrin diğer yüzünde ise Sazova Parkı oldukça neşeli bir yer.Akvaryum , Hayvanat Bahçesi , Uzay Müzesi , Eğlence parkları , Minyatürk , bolca eğlenceli vakit geçireceğiniz yerler.

Biraz daha şehrin içine doğru girince Haller Gençlik Merkezi ve Barlar Sokağı keyifli anlar geçireceğiniz bolca kafesi ve eğlence mekanları olan bölgeler.

 

 

 

 

 

 

 


Kısaca Eskişehir yerel idarecileri şehri yaşanabilir yapmak için ellerinden geleni yapmışlar.

Gezerken bolca eğleneceğiniz ve çok keyif alacağınız bir ilimiz Eskişehir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir