Turistik Seyahat

İztuzu Plajı -Turtle Beach ( 14 Ağustos 2020 )

11 ay önce | okunma

Muğla ilinin Ortaca İlçesine bağlı turistik bir mahalledir Dalyan , ama orayı özel yapan Köyceğiz Gölünden akan Dalyan Çayının yılan gibi kıvrılarak İztuzu Plajından Akdeniz’e akması ve sazlıklar arasından süzülmesi

Dalyan aslında balık tuzağı anlamına gelir , bölge eski bir balıkçı kasabasıdır.Zaten Dalyan Çayı üzerinde ilerlerken ağ atan olta atan balıkçıları görürsünüz.

Dalyan Çayının Akdeniz’e döküldüğü İztuzu plajı Caretta Caretta türü kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır.Plaj üzerinde koruma altına alınmış kaplumbağa yuvalarını görmeniz mümkündür.Kaplumbağa plajı olarak da bilinmekte.

Kaplumbağaların koruma altında olması nedeniyle akşam plaj kapanıyor, gece girmek de yasak.
Plajın özellikle Dalyan Çayı ağzı çok güzel , kumsalın bir tarafı tatlı su iken diğer tarafı tuzlu Akdeniz.

4,5 km uzunluğunda ki plaj oldukça iyi korunmuş.Plajın doğu yakasına araç ile gitmek mümkün, Batı yakasına ise Dalyan’dan yarım saatte kalkan küçük tekneler ile İztuzu plajına gelmeniz mümkün.Plajda bulunan kafelerden yiyecek içecek şezlong ve şemsiye temin etmeniz mümkün.
Uzun plaj boyunca yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Koruma altında olduğu için herhangi bir yapılaşma yok.Tamamen doğal bir alan .

Plajın batı yakasında Deniz Kaplumbağları Araştırma Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi bulunmakta , kısa adı Dekamer.
Burası denizde yaralanmış Kaplumbağaların bakım ve tedavi merkezi.Büyük küvetlerde tedavi altında ki kaplumbağaları görmeniz ve Dekamer’e bağışta bulunmanız mümkün.

Burada 1970 yılında beri yaşayan ve Kaplumbağaların annesi olarak bilinen aktivist June ile tanışmanız da mümkün.Kendisi Dalyan’ı memleket olarak benimseyip burada yaşamaya başlamış olan İngiliz vatandaşı.

Merkezde bulunan kaplumbağalara bulan kişilerin adları verilmiş , pek çoğu gemilerin pervanelerine yada balıkçı ağlarına takılarak zarar görmüş.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir