81 AY 81 İL

KARABÜK

7 ay önce | okunma

KARABÜK
78 Plaka kodlu Merkez İlçesi Karabük olan yeni illerimizden Karabük , siyah ve kuzey anlamına gelen Kara ile çalılık , dere kenarında ki arazi anlamına gelen Bük kelimelerinden oluşmuştur. 

1995 yılında il olmuştur.Eski evleri ile meşhur Safranbolu ilçesi ile daha çok anılır.

Türkiye’nin ilk demir çelik fabrikası 1939 yılında Karabük ilimizde açılmıştır.Fabrikanın açılması ile nufüsu artmıştır.Sanayi şehri olma yönünde ilerlemiştir.

Karabük denilince akla ilk gelen tarihi evleri ve çarşısıyla Safranbolu ilçesidir.Yıl içersinde yerli yabancı birçok turisti ağırlayan Safranbolu adı üstünde safranları ile meşhur bir yerleşim.Eski evlerin aslına uygun restore edilmesi ile dünya mirasları listesine girmiştir.

Safranbolu’da restore edilmiş konaklardan birinde konaklamak sizi mutlu edecektir.Çarşısında gezerken alışveriş yapmak , yöresel yiyeceklerden yemek , safran içerikli ürünlerden bolca almak

Türkiye’nin ilk Kahve Müzesi’de gezilecek yerlerin başında ; Kahve müzesinde kahvenin onlarca çeşidini içmek , kahvenin Türkiye tarihini dinlemek size zevk verecektir.

Karabük gezimize Kristal seyir terası ile devam ediyoruz , Burada kurulan cam teras balkona çıkıp Tokatlı Kanyonunu izlerken ister yemeğinizi ister kahvenizi yudumlamanız mümkün.Biraz adrenalin yaşamak isteyenler ise Zıplane keyfi yaşayabilirler.Ama cam zeminin pek çok yeri çizilmiş , ayaklarınız bastığınız yerden kanyonu görmek ilk yıllarda ki gibi pek mümkün değil.

Karabük ilİnin diğer bir güzelliği ise şehre oldukça yakın olan Bulak Mencilis Mağarası , Türkiye’nin 4.büyük mağarası olan Bulak Mağarası 6.502 mt uzunluğa sahip.Mağara içinde birde yer altı nehri bulunmakta.Mağara yürüyüşü yapmak için turda mevcut, Profesyonel bir ekiple mağaranın içinde kilometrelerce yol alıp hem göl hemde akan nehirde botlarla gezmek mümkün.Tabi ki mağaranın sadece 400 metrelik bölümü ziyarete açık.

Eğer biraz nostalji ve tarih yaşamak istiyor iseniz Safranbolu ideal bir yer , tabi Corona virüs sebebi ile ortalığın oldukça sessiz ve sakin olduğunu düşünürseniz rahat rahat gezmek te mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir