Offroad

Köroğlu Tepesi Ve Köroğlu Şelalesi ( 25 Eylül 2018 )

3 yıl önce | okunma

Köroğlu Dağları, İç Batı Karadeniz deki sıradağlara verilen isimdir. İç anadolu bölgesini Karadenize bağlayan dağlardır. Doğuda Osmancık civarlarındaki Kızılırmaktan, batıda Bilecik dolaylarındaki Sakarya Vadisine kadar uzandığı görülmektedir.

Kuzeyinde Bolu-Ilgaz Dağları vardır. Devrez ve Ulusu-Gerede Çayı yatakları ile bu şekilde ayrılmaktadır. Güney sınırını ise Sakarya Nehri, Kirmir çayı ve Kızılırmak belirlemektedir.
Dağların doğu batı istikametinde uzunluğu, yaklaşık 400 km civarında olarak ölçülmüştür. En yüksek noktası Aladağ kütlesi üzerinde bulunan Köroğlu Tepesi’dir. Bu tepe 2499 m olarak ölçülmüştür. Bu tepenin kuzeyinde kıbrıscık köylerinin yaylası bulunurken, güneyinde ise Kıbrıscık köyleri sırayla dizilmiştir.

Beypazarı ilçesinde Kıbrısçık yönüne doğru gidildiğinde yollar sizi Köroğlu Tepesine çıkaracaktır.

Köroğlu tepesinden Kartalkaya kayak tesislerinin olduğu istikamete doğru dağ yollarından giderseniz karşınıza Köroğlu Şelalesinin yazılı olduğu bir kaya çıkacaktır.Herhangi bir tabela yok , rota ve konum bilginiz varsa bulabileceğiniz bir şelale.Biraz patika yürüyüşü sonrasında görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir