Tümü

Ohtamış Şelalesi (4 Temmuz 2020)

9 ay önce | okunma

Ordu’nun Ulubey ilçesi sınırlarında yer alan Ohtamış Şelalesi adını bulunduğu Ohtamış köyünden almakta.Ordu merkeze 42 km , Ulubey ilçesine 20 km uzaklıkta bulunan şelaleye en kısa Ordu Ulubey Gürgentepe yolu üzerinden gidilmekte.Tabi çoğrafya Karadeniz olunca alternatif birçok başka gidiş yoluda söylemek mümkün.Fatsa Çamaş Gürgentepe yolu üzerinden 110 km gibi. Ulubey ilçesini geçtikten sonra yol tabelalarını takip etmek en doğrusu olur.Ulubey’den çıkınca Elmaçukuruköyü üzerinden 18 km.Ama Tokat yolu üzerinden temiz bir asfalt yoldan gidelim derseniz 24 km sonra şelaleye varırsınız. Tabi kullanmayı bilen varsa ekte bulunan Kml dosyası sizi Ohtamış Şelalesine götürecektir.Yol durumu şelaleye 500 metre kalıncaya kadar asfalt , ondan sonrasında ister arabanızı bırakıp yürüyerek ister son evin avlusuna kadar getirerek toprak bir yol üzerinden gelebilirsiniz.Ancak son metreler için yürümeniz gerekli.

Şelaleye bir köy evinin yanından patika bir yol izleyerek yokuş aşağı inerek varıyorsunuz.Zaten son virajı dönmeye başladığınıza suyun gürültüsünü duymaya şelalenin heybetini görmeye başlıyorsunuz.

Yaklaşık 30 metre yükseklikten dik açı ile dökülen doğal bir şelale , yani şebeke suyundan yapılan bir şelale değil.Özellikle ilkbahar dönemince karların erimesi ile suyun debisi bir hayli artmakta.

Şelale yakınlarında yeme içme tesisi yok , kendi yiyeceğinizi ve içeceğinizi götürmeniz gerekli , tabi çöpünüzü de geri götürmek kaydı ile.
Yerel insanlar şelale yanında piknik yapıyorlar , şelalede yüzebiliyorlar.Tabi piknik olunca da kirlilik olamaması mümkün değil , illaki etrafta plastik ve gıda artıkları olacak.
Gitmeye kesinlikle değer bir doğal oluşum.Mayonuzu da götürmenizi tavsiye ederim.Kalabalık değilse akan suyun altına girip o debiyi hissetmek güzel.

Powered by Wikiloc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir